Bogdan Lobonț: „A fost o seară plină de emoție!”

Publicat: 06/06/2018 | 09:34
La cea de-a 86-a selecție la națională și la ultimul meci ca jucător sub tricolor, Bogdan Lobonț a purtat numărul 86 și a intrat în minutul 86 al amicalului cu Finalnda, câștigat de România pe „Ilie Oană” din Ploiești cu scorul de 2-0.

„A fost o seară plină de emoție. Pe mine mă aşteaptă  toată lumea. Mă aşteaptă ca pe Champions League. Eu îi spun că e cupa cu urechile mari. Eu am deja urechile mari de mic copil. Cine mă ia, câştigă sigur. Oricum, a fost foarte, foarte emoţionant. Mă bucur că am jucat acest meci, băieţii mi-au făcut un cadou minunat, alături de staff-ul tehnic. Eu l-am luat ca pe un cadou venit din partea tuturor” , a declarat Bogdan Lobonț la finalul partidei.

Cosmin Contra, selecționerul reprezentativei României a ținut să-I facă cadou victoria cu Finalnda.

„Vreau să îi dedic această victorie şi lui Bogdan Lobonţ. Am apucat să-l bag în finalului meciului, datorită băieţilor care au marcat două goluri. Am vrut să-l bag în teren în minutul 86 pentru că era la selecţia cu numărul 86. Era emoţionat, am vorbit cu el. Şi-a dorit să intre în minutul 86. În principiu, va rămâne alături de noi la echipa naţională. El vrea acum să înceapă cariera de antrenor şi, din câte am înţeles, va avea o întâlnire în zilele următoare cu Monchi în care va vedea care va fi pasul pe care-l va urma. În funcţie de această întâlnire, vedem dacă poate să rămână şi la echipa naţională, şi la Roma” , a declarat Cosmin Contra.