Bombă la Budapesta »» Ungaria pune la respect vicecampioana mondială!

Publicat: 25/03/2019 | 07:00
Rezultat surprinzător în prleiminariile Campionatului European de anul viitor, competiție la care România va fi una dintre gazde.

Pe „Groupama Arena” din Budapesta, Ungaria a învins cu scorul de 2-1 (1-1) Croația într-un meci contând pentru etapa a II-a din grupa E preliminară.

Vicecampioana mondială a început mai bine meciul și a deschis scorul în minutul 13 prin Rebic însă maghiarii au reușit să întoarcă rezultatul grație golurilor marcate de Szalai (min.34) și Patkai (min.76).

S-a terminat 2-1 iar situația în grupă este una incredibilă, numai ppuțin de patru echipe având după primele două etape câte două trei puncte. În aceeași grupă, Țara Galilor a învins cu 1-0 Slovacia. Astfel, Ungaria, Croația, Țara Galilor și Slovacia au câte 3 puncte după două meciuri, singura echipă din grupă fără punct fiind Azerbaidjan, vare în această etapă a stat.

În grupa I, selecționata Belgiei s-a impus la pas, scor 2-0 în Cipru obținând a doua victorie din această grupă în care tot ieri, Rusia a câștigat cu 4-0 duelul din Kazakhstan.

În cel mai așteptat meci al zilei de ieri din cadrul preliminariilor EURO 2020,  Germania a obținut o victorie dramatică în derby-ul grupei C susținut pe „Johan Cruijff Arena” din Amsterdam cu Olanda, scor 3-2. Golul victoriei nemților a fost marcat în ultimul minut al confruntării. În cadrul aceleeași grupe, Irlanda de Nord a învins Belarus cu scorul de 2-1.