Borussia Dortmund, victorie la scor de tenis în Bundesliga!

Publicat: 01/06/2020 | 12:22

Borussia Dortmund s-a impus la scor de tenis în cadrul rundei a 29-a din Bundesliga în duelul susținut în deplasare cu Paderborn. După o primă repriză în care au dominat cu autoritate ostilitățile dar nu au găsit drumul spre gol, „galben-negri” s-au descătușat în al doilea mitan marcând pe bandă rulantă în poarta gazdelor.

Startul spectacacolului a fost dat de Thorgan Hazard (min.54), după care rând pe rând Jadon Sancho (mmin. 57, 74, 90+1), Achraf Hakimi (min. 85) şi Marcel Schmelzer (min.89) și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Reușita de onoare a gazdelor a venit în minutul 72 din penalty cel care a înscris fiind Uwe Hünemeier. Cu cele trei goluri marcat în acest meci, Sancho a ajuns la cota 17 în acest campionat, fiind pe locul trei în topul golgeterilor din Bundesliga,

Sancho, cu acest hat-trick, a ajuns la 17 goluri în acest sezon în Bundesliga, fiind pe locul al treilea al marcatorilor, după polonezul Robert Lewandowski (Bayern Munchen), cu 29 de goluri, şi germanul Timo Werner (RB Leipzig), cu 24 de goluri.

Cu acest succes, Borussia și-a refăcut moralul afectat după eșecul din derby-ul cu Bayern de la mijlocul săptămânii trecute, scor 1-0. Cu cele trei puncte cucerite pe terenul lui Paderborn, Borussia a acumulat 60 de puncte consolidându-și locul secund, fiind la șapte puncte de liderul Bayern Munchen.

Astăzi de la ora 21:30 în epilogul rundei a 29-a din Bundesliga va avea loc partida FC Koln – RB Leipzig. Înainte aacestui ultim meci al rundei clasamentul arată astfel:  Bayern Munchen, este lider cu 67 puncte, urmată de Borussia Dortmund, 60 puncte, Borussia Moenchengladbach, 56 puncte, Bayer Leverkusen, 56 puncte, RB Leipzig, 55 puncte.