Borussia, start lansat la reluarea sezonului în Bundesliga!

Publicat: 17/05/2020 | 10:19

Borussia Dortmund s-a impus mai clar decât o aratăă scorul (4-0/2-0), în faţa rivalei Schalke 04 în derby-ul rudnei a 26-a programat la reluarea sezonului în Bundesliga.

Disputată cu porțile închise duelul care a avut loc la reluarea sezonului în Bundesliga, campionatul fiind interrupt după cum bine știți din cauza pandemiei de coronavirus care a cuprins întreaga lume,  a fost la discreția „galben-negrilor” care s-au impus fără nicio emoție.

În vârstă de 19 ani, Erling Haaland, noua senzație a fotbalului european, a înscris primul gol în Bundesliga la reluarea competiţiei. Portughezul Raphael Guerreiro și-a trecut în cont o dublă în minutele 45 şi 63, pe lista marcatorilor trecându-și numele și Thorgan Hazard în minutul 48.

În urma acestei victorii, Borussia Dortmund, ocupanta locului secund în clasament, s-a apropiat la un singur punct de liderul Bayern Munchen, care va juca astăzi în deplasare cu FC Union Berlin.

Dacă Borussia s-a impus clar la reluarea sezonului în Bundesliga în schimb RB Leipzig, una dintre contracandidatele la titlu în acest sezon, a fost ţinută în şah pe teren propriu de formaţia SC Freiburg, scor 1-1.

Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Manuel Gulde (min.34), Leipzig reuşind să restabilească egalitatea în ultimul sfert de oră de joc, prin Yussuf Poulsen (min. 77).