Brazilia și Elveția, echipele calificate din Grupa E în optimi!

Publicat: 28/06/2018 | 07:36
Brazilia s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins echipa Serbiei cu scorul de 2-0 (1-0) în Grupa E, pe care a câştigat-o. „Selecao” s-a impus grație golurilor marcate de Paulinho (minutul 36) şi Thiago Silva (minutul 68).

„Selecao” a terminat grupa ca lider în Grupa E acumulând şapte puncte. Ca urmare a programării, brazilienii vor da piept în optimile Cupei Mondiale cu Mexic.

Elveţia a încheiat grupa pe locul doi, cu cinci puncte, şi va evolua în optimi cu Suedia. Pe poziţia a treia a terminat Serbia, cu trei puncte, iar pe patru Costa Rica, cu un punct.

În celălalt meci al grupei, echipa Elveţiei a remizat cu selecţionata Costa Ricăi, 2-2 (1-0) și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Golurile au fost marcate de Dzemaili (minutul 31) şi Drmic (minutul 88) pentru Elveţia, respectiv Waston (minutul 56) şi Sommer (minutul 90+3 – aut.) pentru Costa Rica.

Rezultatele consemnate în ultima etapă din grupele E și F au rezolvat ecuația altor două meciuri din optimile de finală ale turneului final al Campionatului Mondial din Rusia.

Eliminarea campioanei mondiale en-titre, Germania, a dat peste cap calculul tuturor specialiștilor, Suedia și Mexic calificându-se nesperat în optimi din grupa F, una pe care Germania a terminat-o pe ultimul loc, în spatele Coreei de Sud după înfrângerea din ultima etapă, scor 2-0.

Duelul dintre Brazilia și Mexic va avea loc pe  2 iulie de la ora 17:00, oră de la care se va disputa și duelul din optimi de pe 3 iulie dintre Suedia și Elveția.