BREAKING NEWS! CFR Cluj își apară titlul după victoria de la Craiova, scor 3-1!

Publicat: 03/08/2020 | 22:45

CFR Cluj s-a impus cu 3-1 la Craiova și a câștigat al treilea trofeu în Liga 1 consecutiv și al 6-lea în istoria clubului. Pentru Craiova, probabil rămâne dezamăgirea faptului că nu a jucat mai repede meciul restant cu Astra Giurgiu.

BILETUL ZILEI » FINALA CAMPIONATULUI PLAY-OFF-ULUI LIGII 1 ÎN PRIM-PLAN!

Dan Nistor a deschis scorul pentru Craiova în minutul 10, însă Vinicius a egalat situația în minutul 36, după un corner executat de Deac. S-a intrat la cabine cu scorul 1-1, iar Kevin Boli a punctat în repriza secundă pentru 2-1, în minutul 56, pentru ca Deac să închidă tabela dintr-un penalty în minutul 77. Lovitura de la 11 metri a fost dictată de arbitrul Ovidiu Hațegan după un duel între Cosic și Vinicius. CFR Cluj câștigă cu 3-1 pe un teren ostil și își apară titlul cucerit în 2018/2019. A fost chiar al treilea trofeu consecutiv în Liga 1 pentru clujeni, ce ajung la 6 astfel de distincții în istoria clubului.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Văteljelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă
Rezerve: Popescu, Mitran, Bălașa, Ivanov, Qaka, Ivan, Vangenin, Baiaram, Nițu
Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Arlauskis – Burcă, Vincius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca
Rezerve: Rus, Cestor, Ciobotariu, Hoban, Luis Aurelio, Chipciu, Pereira, Petrila, Costache
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad) / Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare) și Vasile Marinescu (București)