Bricheta din Giulesti a ajuns la Claudiu Niculescu

Publicat: 24/03/2008 | 00:00

GHINIONISTI. Claudiu Niculescu nu a reusit sa inscrie, iar centralul Wagner (medalion, dreapta) s-a ales cu o bricheta in cap Surprins. Atacantul se afla pe teren atunci cand arbitrul meciului Duisburg – Hannover a fost lovit in cap de catre un spectator Cristian Blanuta Fostul fotbalist al lui Dinamo a fost martorul unui incident nefericit in timpul partidei Duisburg – Hannover, incheiat la egalitate, 1-1. In minutul 58, portarul oaspetilor, Enke, s-a ciocnit cu un adversar si a ramas intins la pamant, cu capul plin de sange. Interventia medicilor l-a repus pe picioare, dar, in acele momente, o bricheta aruncata de la peluza l-a lovit in cap pe arbitrul jocului, Schiri Wagner. „Niste idioti”, a fost replica lui Enke, portarul care tocmai isi revenise si care a vazut toata scena. Cavalerul fluierului a luat obiectul si l-a predat observatorului. Apoi meciul a fost reluat. „Da, a fost aruncata o bricheta, dar mai multe nu stiu. S-a intamplat in timp ce jocul era intrerupt. L-am vazut pe arbitru indreptandu-se catre marginea terenului cu ceva in mana”, a povestit Claudiu Niculescu. El era la curent cu ceea ce s-a intamplat, joi, la partida Rapid – Steaua, intrerupta in minutul 73, tot din cauza unei brichete. „Am auzit de evenimentele de acolo. Nu vreau sa comentez”, a spus atacantul lui Duisburg. Altfel, fotbalistul era suparat din cauza semiesecului formatiei sale, care ocupa ultima pozitie din clasament, iar sansele de a se salva de la retrogradare sunt tot mai mici.