„Bursucul” a câştigat meciul cu Dinamo la pauză: „Am fost puţin mai dur, dar nu e ceva neobişnuit! La Urziceni se spărgeau geamuri, sticle în pauză…!”

Publicat: 20/11/2017 | 11:27

„Ştiam că Dinamo are nevoie neapărată de victorie şi că dacă vom ţine 0-0 va intra în panică. În prima repriză n-am prea avut ocazii. La pauză a fost cel mai dur moment al meu cu jucătorii de când sunt la CFR. Am fost puţin mai dur cu ei şi văd că a funcţionat. Dar nu e nimic neobişnuit. Când eral la Urziceni, de exemplu, în fiecare pauză era scandal mare. Se spărgeau geamuri, sticle…Nu înţelegeam de ce nu avem agresivitate, de ce greşim atâtea pase, de ce nu avem entuziasm. În afară de Hoban şi Omrani care au fost la un alt nivel în prima repriză ceilalţi nu ştiu ce era cu ei. Parcă fiecare aştepta să se întâmple ceva. Le-am spus că dacă vom juca la fel Dinamo ne va bate şi că trebuie să rezistăm. Acum trebuie să ne concentrăm la ultimele meciuri şi apoi vom vedea ce obiectiv ne vom fixa”, a declarat Dan Petrescu la flash-interviurile de după meci.

În urma victoriei cu Dinamo, CFR Cluj a acumulat 40 de puncte fiind pe primul loc, cu două mai mult ca FCSB şi patru ca CSU Craiova, cele două completând în acest moment podiumul Ligii I.