„Bursucul” după 1-1 cu Astra: „Am avut o primă repriză foarte slabă!”

Publicat: 09/04/2018 | 08:20

Dan Petrescu, antrenorul principal al CFR Cluj a declarat la finalul partidei pe care elevii săi au terminat-o nedecis, scor 1-1 cu Astra că rezultatul s-a datorat jocului slab prestat în prima repriză de formația sa.

„Am avut o primă repriză foarte slabă, ştiau foarte bine ce facem, ştiau că ne bazăm pe un joc de atac simplu şi direct. Toate echipele joacă la sacrificiu în play-off şi nu am văzut până acum o echipă care să domine autoritar, sunt meciuri foarte echilibrate, dar trebuie să luam meci cu meci.În cursul unui an noi avem 15 meciuri jucate acasă avem 11 victorii şi patru egaluri, toată lumea vrea să ai 15 din 15, dar nu suntem Real Madrid, noi ne vom bate până la final şi vom încerca să câştigăm cele şase meciuri de le mai avem de disputat. Cel cu Viitorul va fi crucial pentru că dacă vor câştiga acel meci, cei de la Viitorul vor intra în cursa pentru campionat. Va fi un meci foarte greu pentru ambele echipe. Schimbarea antrenorului s-a văzut în atitudinea jucătorii. Ei trebuie să continue la fel. N-au fost atât de ofensivi pe cât se anunţau că nu ştiu dacă au avut vreo ocazie clară”, a declarat Dan Petrescu la finalul confurntării cu Astra.

CFR Cluj nu a reușit decât o remiză, scor 1-1 (0-0) în meciul pe care l-a susținut pe teren propriu în runda a IV-a a play-off-ului Ligii I cu Astra Giurgiu.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 54 prin Vinicius dar s-au văzut egalați pe final de astrali, Polczak fiind cel care în minutul 81 a stabilit prin golul marcat scorul final al confruntării, 1-1.

În urma acestui rezultat echipa pregătită de Dan Petrescu a revenit pe primul loc în Liga I, devansând FCSB cu un punct.