„Bursucul” râde de antrenorii din Liga 1 » „Când va mai câștiga cineva în grupele Europa League cu formații din Franța sau Italia, mă las de antrenorat!”

Publicat: 25/10/2019 | 23:34

Deranjat de riticile apărute în mass-media în urma victoriei chinuite pe care CFR Cluj a obținut-o cu Rennes în deplasare în etapa a III-a Grupa E  din Europa League, scor 1-0, Dan Petrescu a luat atitudine.

„Bursucul” a declarat că în ciuda criticilor apărute în urma jocului prestat de elevii săi, cele trei puncte obținute în Franța sunt foarte importante în economia finală a clasamentului final al grupei.

„Indiferent ce va face, CFR va fi tot timpul criticată și eu la fel. Când va mai câștiga o echipă din România în grupele de Europa League cu o echipa din Franța sau Italia, eu mă las de antrenorat. Țineți minte!”, a tunat Dan Petrescu.

Tehnicianul campioanei a recunoscut însă că prestația elevilor săi l-a scos din sărite și a spus că dacă s-ar fi jucat 11 la 11 tot meciul, iar elevii săi nu ar fi avut avantaj numeric pe teren, ar fi fost greu să plece din Franța cu toate cele trei puncte puse în joc.

„Am fost nervos pentru că repriza a doua nu am gestionat-o cum mi-aș fi dorit, mai ales că eram cu doi oameni în plus și nu prea am avut nicio ocazie de a marca. În schimb în prima repriză cu un om în plus am avut cinci ocazii mari și nu am băgat mingea în poartă. Ei nu au avut mari ocazii, însă erau mai entuziaști mai ales că și fanii i-au ajutat. Eram puțin supărat, dar în fotbal rămâne numai scorul și sunt trei puncte imense pentru noi pe care le-am câștigat cu o echipă din campionatul Franței, care în ultimele trei luni a bătut-o de două ori pe PSG. Dacă eram 11 la 11, era greu să câștigăm meciul”, a declarat Dan Petrescu.

După trei runde disputate în grupa E din Europa League, CFR Cluj se află pe locul 2 cu 6 puncte la un punct distanță de primul loc pe care se află Celtic. Lazio și Rennes închid grupa cu 3 respectiv un punct.