Buzărnescu, Cîrstea și Bara continuă aventura la BRD Bucharest Open!

Publicat: 18/07/2018 | 09:37
August 25, 2017 - Mihaela Buzarnescu in action against Mariana Duque-Marino at the 2017 US Open.
Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu, locul 25 WTA și cap de serie numărul 2, s-a calificat în optimile BRD Bucharest Open.

Compatrioata noastră a trecut fără emoții în primul tur al competiției de muntenegreanca Danka Kovinic, locul 134 WTA cu scorul de 6-2, 6-4.

Aceeași performană a reușit-o și Sorana Cîrstea. Aflată pe locul 57 WTA şi cap de serie numărul 5 la BRD Bucharest Open, Sorana a acces în turul al doilea, după ce a învins-o cu scorul de 6-3, 6-3, pe sportiva Cagla Buyukakcay din Turcia, locul 195 WTA la capătul unui meci care a durat o oră și 18 minute.

De asemenea, Irina Bara, locul 151 WTA, jucătoare venită din calificări a reușit să se califice în turul al doilea al turenului bucureștean. Pleacă cu șansa a doua în fața jucătoaarei Viktoria Tomova din Bulgaria, locul 128 WTA, Irina Bara s-a impus cu scorul de 6-4, 7-5, calificându-se în actul secund.

În schimb, alte patru jucătoare din România care au fost pe tabloul principal la BRD Bucharest Open au fost eliminate.

Elena Gabriela Ruse, locul 195 WTA a fost învinsă de slovena Polona Hercog, locul 64 WTA, Alexandra Dulgheru, numărul 141 mondial, a părăsit turneul, după ce a fost învinsă de franțuzoaica Pauline Parmentier, locul 63 WTA, iar Andreea Roşca, locul 260 WTA, a cedat cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, în fața americancei Claire Liu, locul 170 WTA.

Surpriza cea mai mare a constitu-o însă eliminarea campioanei de anul trecut, irina Begu. Aflată pe locul 42 WTA şi cap de serie numărul 3, Begu a fost eliminată în turul I al competiţie de modesta Ons Jabeur din Tunisia, locul 123 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1.