Buzărnescu îşi continuă ascensiunea!

Publicat: 03/02/2018 | 09:00

Ea a făcut un pas important pentru îndeplinirea obiectivului, învingând-o pe Vogele după o oră şi 31 de minute.

Jucătoarea care la începutul anului trecut se afla în afara Top 500 WTA îşi construieşte o carieră de vis la vârsta de 29 de ani, dar niciun meci nu este simplu în tenisul actual. Buzărnescu a trebuit să muncească pentru victorie, deşi a întâlnit o adversară mult mai slab cotată. Ea şi-a intrat mai greu în ritm, dar a revenit superb după ce a pierdut fără drept de apel primul set. Românca nu i-a mai lăsat decât două game-uri lui Vogele în următoarele două manşe, încheind en-fanfare partida, cu 10 aşi reuşiţi.

Pentru un loc în semifinale, Mihaela Buzărnescu se va duela cu Rebecca Peterson (Suedia, 145 WTA). Buzărnescu a mai jucat o singură dată împotriva nordicei, impunându-se fără probleme, scor 6-2, 6-2 în sferturile turneului de la Versmold 2017.

Cealaltă româncă din turneu, Irina Bara, a fost eliminată din proba de simplu, scor 2-6, 1-6, de sportiva canadiană Carol Zhao, componentă a echipei de Fed Cup care va întâlni săptămâna viitoare România.

În proba de dublu, perechea Irina Maria Bara/Mihaela Buzărnescu, cap de serie doi, a fost eliminată în sferturile de finală. Bara şi Buzărnescu au fost învinse de cuplul american Sanaz Marand/Whitney Osuigwe, beneficiar al unui wild card, scor 6-3, 3-6, 10-6.