„Câinii” au bifat a zecea victorie în play-out și au ajuns la 50 de puncte!

Publicat: 24/05/2018 | 09:33
Dinamo București și-a respectat blazonul și a câștigat la pas confruntarea cu FC Voluntari, scor 2-0, care a avut loc în „Groapă” în runda a XII-a a play-out-ului Ligii I.

Cu toate că a mizat pe o formulă experimental, cu mulți puști promovați de la juniori, Florin Bratu l-a umilit pe Adrian Mutu dându-I „Briliantului” o lecție care l-ar putea costa pe acesta prezența la startul ediției viitoare a Ligii I.

Prima ocazie a partidei a aparțimut ilfovenilor, Marinescu nimerind bara în minutul 3. Replica „câinilor” nu s-a lăsat însă foarte mult timp așteptată, Daniel Popa deschizând scorul pentru Dinamo în minutul 14. Tot atacantul care a jucat și la FC Botoșani în prima parte a campionatului putea să dubleze avantajul „câinilor” însă scorul la pauză a rămas cel stability în primul sfert de oră.

În minutul 72,  căpitanul „câinilor”, Nistor şi-a trecut în cont o ratare mare, șutul său cu stângul, de la 17 metri, fiind scos de sub transversal de Mincă în corner.

Peste numai patru minute, Ricardo Grigore a dublat avantajul „câinilor” cu o lovitură de cap, la capătul unei centrări trimise de Salomao, din corner, reușita fundașului central de 19 ani stabilind scorul final al partidei.

Pentru Dinamo, aceasta a fost a zecea victorie în 12 etape de play-out. În schimb, Voluntariul lui Adrian Mutu rămâne cu un punct în ultimele patru meciuri şi va avea emoţii mari în lupta pentru evitarea retrogradării, ilfovenii, care sunt pe loc de baraj, urmând a întâlni în ultimele două echipele Concordia Chiajna și Juventus București.