„Câinii” au dat recital la Chiajna și au câștigat matematic play-out-ul!

Publicat: 20/05/2018 | 12:12

Dinamo a umilit Concorida la Chiajna, scor 4-0, punând capăt tuturor speculațiilor isacate înaintea jocului care dădeau ca sigurp victoria ilfovenilor în fața „câinilor roșii””.

Dinamo a început în forță meciul de la Chiajna cu Concordia și după numai 8 minute de joc a deschis scorul prin Antun Palic. În minutul 22, Moldoveanu a scos un penalty, transformat de Salomao, iar scorul a devenit 2-0. Peste numai patru minute scorul a devenit 3-0, Pesic trecându-și numele pe lista marcatorilor. Scorul la pauză a fost de 4-0, șutul lui Salomao fiind deviat în propria poartă de Ștefan Bărboianu.

În repriza a doua câinii nu au mai forțat și au conservat rezultatul.

„Am demonstrat încă o dată că locul nostru nu e aici. Vrem să câștigăm tot până la final și să arătăm că locul nostru e în play-off. Acum nu mai putem să dăm timpul înapoi, trebuie să privim în prezent și în viitor. Sperăm ca pe viitor să nu mai repetăm aceleași greșeli”,  a declarat Dan Nistor, la finalul meciului Concordia Chiajna – Dinamo 0-4.

Grație celor trei puncte câștigate cu Chiajna, Dinamo a câștigat matematic acest play-out. „Alb-roșii” au un avans de 15 puncte față de Sepsi și FC Botoșani, cele două echipe fiind la egalitate de puncte, ambele avâând 32 de puncte, moldovenii având însă un meci mai puțin disputat.