„Câinii” elimină FCSB și merg în sferturile de finală ale Cupei: „O victorie frumoasă!”

Publicat: 11/02/2021 | 08:38

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce a învins marea rivală FCSB cu scorul de 1-0 (0-0), pe teren propriu în cadrul optimilor de finală ale competiției.

„Câinii” au câştigat grație reușitei semnate de atacantul slovac Adam Nemec (min. 55) luându-și astfel revanșa după eșecul înregistrat pe același stadion în urmă cu o săptămână în Liga 1.

„O victorie frumoasă, sunt foarte bucuros că am câştigat. Îi felicit pe jucători, ştiu ce înseamnă o victorie cu FCSB. Faptul că am făcut foarte mulţi suporteri dinamovişti fericiţi în acest meci ne face să fim şi noi fericiţi. Pentru Dinamo, întotdeauna unul dintre obiective va fi Cupa, indiferent de situaţia prin care trecem. Am trecut de două echipe puternice, FCSB şi Viitorul, avem un moral foarte bun acum, nu numai pentru Cupă, ci şi pentru campionat. Chiar dacă FCSB a schimbat foarte mulţi jucători, a fost strategia lor, eu am folosit un 4-4-2 şi am forţat din primul minut. Ne-am creat ocazii în prima repriză, am reuşit să înscriem în a doua şi chiar dacă am avut de suferit pe final, am reuşit să ne calificăm. Veneam după două înfrângeri în campionat, dar erau două jocuri bune, nici cu FCSB nu am făcut un joc rău şi nici la Craiova. Sunt mulţumit şi de joc, pentru că am avut momente frumoase, ne-am creat ocazii şi am demonstrat că putem practica un fotbal bun”, a declarat Jerry Gane după joc.

Dinamo este a cincea echipă calificată în sferturi, după Chindia Târgovişte  Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploieşti şi Universitatea Cluj, ultimele trei evoluând în eșalonul secund.