„Câinii” eliminați dramatic din Cupă de „vulturi!”

Publicat: 27/10/2021 | 10:24

Dinamo a fost eliminată dramatic din Cupa României, cedând în „Groapă” duelul din faza optimilor de finală ale competiției cu FC Argeș, scor 2-1 (0-0).

După o primă repriză modestă de ambele părți, cu puține faze de poartă, „câinii” au deschis scorul în minutul 49, prin Cătălin Ţîră, care intrat la pauză, a punctat cu un șut de la marginea careului de 16 metri după o pasă în adâncime a lui Gabriel Torje. Echipa pregătită de Mircea Rednic a avut șansa de a-și dubla avantajul în minutul 68 prin Torje, dar portarul Flavius Croitoru a respins şutul. „Vulturii” au reuşit egalarea în minutul 77, prin Alexandru Işfan, pe un contraatac pornit din propriul careu. Piteștenii au dat lovitura în minutele adiţionale (min. 90+3), când portarul Mihai Eşanu a respins şutul din întoarcere al lui Iasmin Latovlevici, iar Cristian Dumitru a trimis mingea în poartă.

FC Argeș devine astfel cea de- a patra echipă calificată în sferturile Cupei României, după CSO Filiaşi, Chindia Târgovişte şi FC Voluntari.

Toate partidele din optimile Cupei României, întrecere în care piteștenii au trecut în 16- imi de FC Botoșani la penalty-uri, sunt transmise în direct de Digi Sport, Telekom Sport și Look.