„Câinii” nu se predau » Debut cu dreptul în 2021 pentru Dinamo!

Publicat: 14/01/2021 | 07:06

Dinamo Bucureşti a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-0 (2-0), în deplasare, la Mediaş, într-un meci din prima rundă a returului acestei ediții de campionat.

„Alb-roșii” au făcut diferența în doar trei minute reușind să-și asigure victoria grație reușitelor semnate de Diego Fabbrini (min.29) și Adam Nemec (min.32).

Dinamo a mai avut o ocazie mare de gol, prin Deian Sorescu (83), din lovitură liberă, însă portarul Figueiredo a scos de sub transversală. Pentru FC Hermanndtadt aceasta este a doua înfrângere a anului după cea cu 2-1 din restanța de la Ovidiu cu Viitorul. Cu 15 puncte, sibienii au rămas pe locul 14 în clasament. În schimb, Dinamo, cu cele trei puncte câștigate la Mediaș, a acumulat 19 puncte și s-a apropiat la doar un punct de play-off, „câinii” urcând pe locul 8.

Într-un alt meci disputat miercuri, Chindia a fost ținută în șah la Buftea de Poli Iași. Dumitrașcu a deschis scorul pentru târgovișteni în minutul 13 însă moldovenii au evitat eșecul grație reușitei semnate de Cristea în minute 63. Cu 15 puncte, Poli Iași a rămas pe locul 15, la egalitate cu Hermannstadt dar cu un golaveraj inferior. De partea cealaltă, Chindia a urcat pe locul 6 cu 21 de puncte.