„Câinii” pierd teren în lupta pentru play-off: „Este dificil dar mai avem multe meciiuri!”

Publicat: 11/11/2019 | 10:56

Condamnați la victorie pentru a nu pierde teren în lupta pentru play-off, Dinamo București nu a reușit decât o remiză albă pe teren porpriu în duelul din epilogul rundei a XVI-a a Ligii 1 cu CFR Cluj.

Partida dintre „câini” și campioană a fost una modestă din toate punctele de vedere. Dacă CFR Cluj a părut mulțumită cu scorul de 0-0, punctul obținut menținându-i pe ardeleni pe primul loc în Liga 1, în schimb a surprins jocul fricos al „alb-roșilor” care au părut că se mulțumesc doar să nu piardă acest meci.

De altfel, lipsa de cuuraj a jucătorilor dinamoviști a fost taxată din plin de Dusan Uhrin jr. la finalul partidei.

„În prima repriză am jucat bine, am avut ocazii, ne-am creat două şanse mari, dar în a doua repriză a început să ne fie frică de rezultat şi nu am mai jucat atât de bine. A fost un meci dificil pentru noi, pentru că CFR este o echipă foarte bună. Nu voiam să pierdem, era important pentru noi. Cred că egalul este un rezultat echitabil pentru toată lumea. Sper ca meciul viitor să jucăm mai bine. Cu siguranţă este dificil să prindem play-off-ul, dar mai avem multe meciuri. Trebuie încet, încet să ducem echipa mai sus. Fiecare meci este dificil, dar acum trebuie să ne concentrăm să câştigăm fiecare meci în parte şi să urcăm în clasament. Am avut un spirit bun, am reuşit să facem egal cu CFR, când aproape toţi din faţa noastră au pierdut în faţa lor. Acest lucru e foarte important pentru noi. Sigur, trebuie să jucăm mai bine, dar cred că avem şanse mari să fim acolo”, a declarat Dusan Uhrin jr., antrenorul principal al formației Dinamo București.

După acest rezultat, „câinii” au rămas pe locul 9 în Liga 1 cu 21 de puncte, la cinci puncte de locul 6 ocupat de Gaz Metan Mediaș. De partea cealaltă, CFR Cluj este lider în Liga 1 cu 31 de puncte, cu două puncte peste Viitorul și trei peste Astra și Universitatea Craiova.