„Câinii” termină pe locul 9 și scriu istorie »» 2018-2019, cel mai slab sezon din istoria alb-roșilor!

Publicat: 01/06/2019 | 14:39
Dinamo București, formație pregătită de Mircea Rednic, nu a reușit decât o remiză, scor 0-0 în ultimul  meci al sezonului de play-out pe teren propriu cu FC Voluntari.

„Câinii” au început în forță duelul iar Montini şi Ricardo Grigore au ratat cele mai mari ocazii ale primei reprize. După pauză, ilfovenii au fost mai periculoşi iar Laidouni a ratat prima mare ocazie spre disperarea  lui Cristiano Bergodi. Imediat Belahmeur l-a surprins pe Mandanda, dar golakeeperul „câinilor” a fost salvat de bară. Alb-roșii au dat replica dar șutul lui Christovao a nimerit bara.

S-a terminat 0-0, „câinii” bifând astfel al patrulea joc din ultimele cinci disputate fără gol marcat. De partea cealaltă, ifovenii au obținut primul punct în 13 meciuri oficiale cu Dinamo ș au prifitat de eșevul Iașului, terminând deasupra formației din Copou acest sezon.

De partea cealaltă, cu acest semieșec, elevii lui Mircea Rednic au pierdut și locul 2 în clasamentul play-out-ului, fiind devansați de cei de la Botoșani care s-au impus în derby-ul Moldovei cu Poli Iași, scor 2-0.

„Câinii” au terminat sezonul cu 42 de puncte, cu ul mai puin decât FC Botoșani, iar clasarea la general pe locul 9 reprezintă cea mai slabă performnață din istoria grupării din Șoseaua Ștefan cel Mare. Precedenta contraperformanță a alb-roșilor a reprezentat-o clasarea pe locul 8.