Câinii umiliți de vicecampioana Poloniei!

Publicat: 11/07/2018 | 11:11
Formația Dinamo București a pierdut partida amicală cu polonezii de la Jagiellonia, scor 1-4 (0-1), meci disputat în stagiul de pregătire pe care „câinii” îl susțin în această perioadă în Polonia.

Vicecampioana Poloniei, Jagiellonia s-a distrat efectiv cu echipa antrenată de Florin Bratu. Polonezii au deschis repede scorul, în minutul 3 prin Sheridan, reușșita acestuia fiind și singura din primul mitan. Polonezii au dus scorul la 3-0 imediat după ppauză punctând în doar patru minute de două ori prin Runje (min.49) și Novikovas (min.53).

Golul de onoare al alb-roșilor în acesdt meci a fost marcat Denis Ciobotariu (min. 66), acesta reducând din diferență însă  Bezjak (min. 72) a urcat din nou diferența la trei goluri, reușita sa stabilind de altfel și scorul final al partidei, 4-1.

În acest test, Florin Bratu, antrenorul principal al trupei din Șoseaua Ștefan cel Mare a mizat pe formula Muțiu – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, R. Grigore, D. Nistor – Sorescu, D. Popa, Salomao, după pauză pe teren intrând și  Eșanu, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, Dudea, Moldoveanu, Axente, Pesic, Tîrcoveanu, Neicuțescu și Ehmman.

Acesta a fost  cel de-al patrulea meci amical pentru echipa antrenată de Florin Bratu, programat în cadrul stagiului de pregătire în Polonia, după 4-0 cu Olimpia Elblag (goluri Sorescu, Hanca, D. Popa și I. Șerban), 3-0 cu Arka Gdynia (goluri D. Nistor, Hanca și D. Popa) și 1-1 cu Zaglebie Lubin (gol D. Nistor).

Echipa din Ștefan cel Mare va susține astăzi ultimul joc amical în acest stagiu de pregătire  împotriva polonezilor de la Chojniczanka Chojnice, urmând să revină joi, 12 iulie în Capitală unde își va continua pregătire în vederea startului noului sezon competițional al Ligii I.