Calificare dramatică pentru Croația în sferturile Mondialului!

Publicat: 02/07/2018 | 10:58
Croaţia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1) după prelungiri, în optimile de finală.

Portarii Danijel Subasic şi Kasper Schmeichel au fost cei care s-au remarcat la acest meci, primul apărând trei lovituri de departajare, iar danezul două şi un penalty.

La finalul prelungirilor, scorul era 1-1. Mathias Jørgensen a deschis scorul pentru Danemarca în minutul 1, iar trei minute mai târziu, Mario Mandzukic a egalat pentru croaţi.

În minutul 116, Kasper Schmeichel a apărat un penalty executat de Luka Modric, lovitură acordată pentru un fault al lui Jorgensen la Rebic.

„A fost dificil pentru mine să ratez penalty-ul, pentru că am studiat toată dimineaţa cum să marchez împotriva lui Schmeichel. Nu vreau să vă spun că a fost cel mai important meci pentru generaţia noastră, însă da, aşa este. Ştiam că avem o mare oportunitate pentru calificarea în sferturi. Din cauza căldurii ridicate, a fost dificil să alergăm, însă am supravieţuit. Cel mai important este că suntem în sferturile de finală”, a declarat Luka Modric.

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au marcat Kramaric, Modric şi Rakitic. Au ratat Badelj şi Pivaric.

Pentru Danemarca au marcat Kjaer şi Krohn-Dehli. Au ratat Eriksen, Schone şi N. Jorgensen.

Subasic a egalat recordul portughezului Ricardo, de trei lovituri de departajare apărate la un meci, care a fost stabilit la un meci al Portugaliei cu Anglia, în 2006.

În sferturile de finală, Croaţia va întâlni echipa Rusiei, în data de 7 iulie, la Soci. Rusia a trecut în optimi de Spania, scor 5-4 în urma loviturilor de departajare.