Calificare dramatică pentru Real Madrid în semifinalele Champions League! „Galacticii” au tremurat deși au avut avantaj 3-0 după turul din Italia cu Juventus!

Publicat: 12/04/2018 | 08:53
Real Madrid s-a calificat dramatic în careul de ași al ediției din acest an a Champions League. După ce în manșa tur a sferturilor de finală s-au impus cu 3-0 la Torino, „galacticii” au avut nevoie de ajutorul arbitrului Michael Oliver pentru a se califica în penultimul act al competiției.

La scorul de 3-0 pentru italieni pe „Bernabeu” rezultat stabilit prin golurile marcate de Mandzukic (min.2, 37) și Matuidi (min.61) care anula avantajul Realului din turși care ar fi dus partida în prelungiri și eventual la penalty-uri, arbitrul englez a acordat extrem de ușor în al treilea minut de prelungire o lovitură de la 11 metri pentru spanioli, aceasta fiind transofmeată de Ronaldo. Partida s-a încheiat cu 3-1 pentru Juve dar echipa care a mers mai departe este Real Madrid, care s-a calificat cu scorul general de 4-3.

De remarcat este că pprin această calificare, Real Madrid a devenit prima echipă care accede de opt orpi la rând în penultimul act al celei mai importante competiții inter-cluburi continentale.

În altă ordine de idei, în ultimul meci din cadrul sferturilor de finală, Bayern Munchen a terminat nedecis 0-0 meciul cu Sevilla. Nemții s-au calificat însă în semifinale cu scorul general de 2-1, avantaj pe care l-au luat în Spania.

Real Madrid, Liverpool, AS Roma și Bayern Munchen sunt echipele calificate în careul de ași. Tragerea la sorți ale semifinalelor Champions League va avea loc vineri la prânz.