Calificare fără emoții pentru CSM București în fazele superioare ale Champions League!

Publicat: 19/11/2018 | 07:00
Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins clar în sala „Dinamo” din Capitală formaţia germană SG BBM Bietigheim, scor 32-24 (14-13), în ultimul meci din Grupa D a Ligii Campionilor.

După ce în celălalt meci al grupei Vipers Kristiansand – Ferencvaros Budapesta s-a terminat 35-27, bucureștencele au terminat grupa pe primul loc și vor juca în grupa principală din Champions League cu Györ, Thüringer şi Krim Ljubljana!

În prima repriză şi la începutul părţii secunde scorul a oscilat, ba chiar cu echipa germană mai mult în avantaj, ecart maxim de trei goluri. După pauză, campioana României s-a dezlănţuit şi a înscris gol după gol, reuşind să puncteze de cinci ori şi de la distanţă. Pentru CSM au marcat Andre Lekic 6 goluri, Cristina Neagu 5,  Majda Mehmedovic 4, Jovanka Radicevic 3, Elizabeth Omoregie 3, Iulia Curea 2, Oana Manea 2, Dragana Cvijic 2, Aneta Udriştioiu 1, Bianca Bazaliu 1,Barbara Lazovic 1, Nathalie Hagman 1 şi portarul Jelena Grubisic 1.

În clasamentul final al grupei D CSM București a terminat cu 8 puncte, campioana României fiind urmată de Vipers cu 7 puncte, Ferencvaros – 6 puncte și Bietigheim, fără niciun punct.

Primele trei echipe calificate, vor întâlni în grupa principală B, primele trei din grupa C, cu rezultatele directe obţinute în prima fază.

În grupele principale se va lupta pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, în care vor ajunge primele patru clasate, iar ulterior vor evolua pentru calificarea la Turneul „Final Four”.

Partidele din grupele principale vor avea loc între 25 ianuarie şi 10 martie 2019, cele eliminatorii din sferturi în 5-7 aprilie şi 12-14 aprilie 2019, iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.