Calificare la Euro, după 20 de ani! România Under 21, fără înfrângere în grupă

Publicat: 16/10/2018 | 22:48

Tricolorii Under 21, conduși de Mirel Rădoi, au câștigat marți, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, 4-0 în fața Lichtenstein-ului, și s-au calificat la Euro 2019. Tineretul se califica la un turneu final în urmă cu 20 de ani, când antrenor era Victor Pițurcă.

De un punct avea nevoie România pentru a se califica la turneul final din Italia și San Marino, unul la îndemâna formației lui Rădoi, care întâlnea pe Lichtenstein, o echipă fără niciun punct în 9 partide. Și a fost simplu pentru români, care au rezolvat ecuația chiar până la pauză.

Pușcaș a deschis scorul în minutul 14, cu o lovitură de cap din careul mic. A urmat lovitura liberă a lui Ianis Hagi, de la 25 de metri, când mingea s-a dus aproape de vinclu, lovind transversala, înainte de a intra în plasă. Era minutul 25. Pușcaș avea să stabilească scorul pauzei, 3-0, tot cu o lovitură de cap, în minutul 39.

Adrian Petre avea să facă 4-0, în minutul 78, într-o repriză a doua în care tricolorii au fost mai mult cu gândul la marea calificare.

Echipele de start

România: 1. Radu – 15.Butean, 4.Pașcanu, 6. Ghiță, 3. Ștefan – 16. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Pușcaș

Selecționer: Mirel Rădoi

Rezerve: 12. Cabuz – 7. Coman, 11. Petre, 13. Moruțan, 18. Rus, 20. Ciobanu, 22. Mățan

Liechtenstein: 1. A.Majer – 3.Seemann, 2.Uterrainer, 5. Haas – 16.Graber, 20.Frommelt, 8.N. Frick, 18. Graber – 15. Viret, 10. Y.Frick, 7. Wolfinger.

Selecționer: Heinz Fuchsbichler

Rezerve: 12. C.Majer – 6. Ritter, 9. Koller, 11. Kardesoglu, 13. Hilti, 14. Vogt, 17. Salanovic