Calificare norocoasă pentru CFR Cluj în Champions League!

Publicat: 14/07/2021 | 07:57

Campioana României, CFR Cluj, a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de modesta Borac Banja Luka în primul tur preliminar al Champions League.

După ce în prima manșă s-au impus mai clar decât o arată scorul, 3-1, în returul din Bosnia, elevii lui Marius Șumudică au fost de nerecunoscut, fiind depășiți în cele 90 de minute regulantare cu scorul de 2-0, stabilit de gazde prin reușitele lui Stojan Vranjes (min. 60) și Panagiotis Moraitis (min.64).

Schimbarea regulamentului UEFA, din acest sezon în cupele europene nemaifiind valabilă regula golurilor marcate în deplasare (n.r. în caz de egalitate la general după două partide urmând să se joace prelungiri, iar în caz că egalitatea persistă, să se execute lovituri de departajare) a fost benefică pentru CFR Cluj. Ardelenii au reușit să obțină calificarea pe finalul celei de-a doua reprize „extra” printr-o reușită superb marcată de Alexandru Chipciu (min.118).

Duelul din Bosnia s-a terminat cu 2-1 pentru gazde, însă la „general” campioana României a câștigat cu 4-3, calificându-se astfel în turul al doilea al Champions League.

În această fază, echipa lui Marius Șumudică va juca cu Lincoln Red Imps (Gibraltar), care a trecut de Fola Esch (Luxemburg), după 2-2 în primul meci şi 5-0 pe teren propriu. Campioana României va juca în deplasare prima manşă, pe 20 sau 21 iulie, returul fiind programat în „Gruia” pe 27 sau 28 iulie.