Campioana câștigă în prelungiri la Mediaș și pune presiune pe FCSB!

Publicat: 13/02/2022 | 08:41

Campioana CFR Cluj a obținut o victorie norocoasă, scor 2-1 (1-0) la Mediaș cu Gaz Metan, într-un meci contând pentru runda 26 a Ligii 1.

Echipa lui Dan Petrescu, care venea după patru remize consecutive în campionat, a început în forță jocul de la Mediaș și a deschis scorul după 33 de minute prin Petrila, 1-0 fiind și scorul cu care cele două formații au intrat la cabine, găzarii fiind ocrotiți de șansă la barele lui Omrani din minutele 12 și 29. În al doielea mitan, profitând de faptul că liderul a redus motoarele, elevii lui Ilie Poenaru au prins curaj, au presat și au reușit egalarea în minutul 64.

La ultima fază a meciului, Cristian Neguţ (min.90+4) a punctat pentru campioană, stabilind scorul final, 2-1, și aducând astfel trei puncte de aur în clasament pentru echipa lui Dan Petrescu.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj se află pe locul 1 cu 64 de puncte, la 9 lungimi de FCSB care va juca astăzi în Liiga 1 cu Chindia, în timp cce Gaz Metan a rămas pe locul 14 cu 22 de puncte, echipa lui Ilie Poenaru fiind și depunctată de FRF din cauza datoriilor.