Campioana din Serie A face legea și în Cupa Italiei!

Publicat: 16/01/2020 | 09:00

Campioana din Serie A face legea și în Cupa Italiei. Formaţia Juventus Torino s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, trecând în optimi de Udinese pe teren propriu cu scorul de 4-0. (VEZI ȘI: Visul frumos s-a terminat » Simona Halep eliminată în sferturi la Adelaide!)

Golurile campioanei en-titre și totodată a liderului la zi din Serie A au fost marcate de Higuain (min.16), Dybala (min.26-penalty, 58) şi Douglas Costa (min. 61- penalty).

O victorie clară în optimi a obținut pe „San Siro” și AC Milan. „Diavolii” nu le-au dat nicio șansă celor de la Spal, câștigând disputa la scor de neprezentare, scor 3-0, golurile fiind marcate de Piatek (min. 20), Castillejo (min.44) și Hernandez (min.66).

În sferturi va merge și Fiorentina. „Viola” s-a claificat la capătul unui meci în care a fost nevoită să se întrebuințeze serios pentru a  obține victoria având în vedere că a evoluat și în inferioritate numerică, Pezzella fiind eliminat în minutul  70. În acel moment scorul era 1-1 după golurile marcate de Cutrone (min.11), pentru oaspeți egalând Ilicic (min.67). Golul victoriei și al calificării Fiorentinei a fost marcat în minutul 84 de Lirola.

Până în prezent, în sferturile de finală ale Cupei Italiei s-au calificat Torino, Napoli, Genoa, Inter, Juventus, AC Milan și Fiorentina. Ultima necunoscută de pe tabloul sferturilor de finală se va alege astăzi între Parma și AS Roma.

În sferturile de finală, fază care va debuta pe 21 ianuarie, vom avea parte de dueluri extrem de atractive, duelurile urmând a se disputa după următorul program: