Campioana învinge, dar nu convinge: „E miracol că CFR e pe primul loc. Miracol!”

Publicat: 05/12/2019 | 07:08

CFR Cluj s-a impus la limită, scor 1-0 (0-0) în runda a XIX-a a Ligii 1 pe teren propriu cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Unicul gol al partidei a fost marcat de Vinicius în minutul 86 al confruntării la o fază la care covăsnenii au acuzat off-side.

„Mai avem patru meciuri, tragem linie, vedem unde suntem şi tragem linie atunci. Deocamdată suntem bine. Încă nu am realizat nimic. Trebuie să ne calificăm în primăvară şi să încercăm să rămânem pe primul loc. Şi atunci ar fi un an fantastic pentru CFR. În momentul de faţă, miracol CFR pe primul loc. Miracol! Am jucat 14 meciuri în Europa. Aş fi vrut să spun câte recorduri avem noi, aici. Dar cred că nu le ştiţi. Eu am 36 de meciuri pe bancă la CFR, antrenor acasă, zero înfrângeri. 27 de goluri anul acesta, marcate acasă, două primite. Avem cea mai bună apărare din România, cel mai bun atac din România. Şi am primit două goluri în zece meciuri acasă. Avem numai recorduri pozitive pe care nimeni nu le scoate în relief. Când facem egal, nu am câştigat de şapte meciuri, când batem, victorie chinuită. Asta a fost victorie chinuită, dar meritată”, a declarat Dan Petrescu, antrenorul principal al CFR Cluj.

Omologul acestuia, Leo Grozavu a afirmat că victoria ardelenilor este nemeritată după aspectul jocului și crede că o remiză ar fi fost mult mai echitabilă. În plus, tehnicianul celor de la Sepsi a acuzat faza din care s-a marcat.

„O muncă de 87 de minute a fost năruită doar într-o singură fază. Şi am şi dubii la faza respectivă. 87 de minute i-am blocat bine, din păcate acele 3 minute ne-au fost fatale. Ne-am apărat, ştiam foarte bine ce avem de făcut, ne-a lipsit concentrarea pe acele 3 minute pentru că ştiau bine jucătorii că nu au voie să se apere în 16 metri atât timp cât au jucători cu talie care vin la jocul aerian foarte bine” a spus Leo Grozavu.

Cu cele trei puncte cucerite în duelul cu Sepsi, CFR Cluj și-a consolidate primul loc în clasament, având 38 de puncte. De partea cealaltă Sepsi a rămas pe locul 10 cu 19 puncte.