Campioana Juventus, lider în Serie A la finalul turului!

Publicat: 13/01/2020 | 10:06
Cristiano Ronaldo este posesorul celei mai scumpe mașini din lume. Fotbalistul a scos din buzunare 11 milioane de euro

Campioana en-titre a Italiei, Juventus Torino, a revenit pe primul loc în Serie A chiar în ultima rundă a turului.

Biletul Zilei » Trei selecții din trei sporturi diferite pentru primul „verde” al săptămânii!

CR7 & co au câștigat cu scorul de 2-1 (2-0) derby-ul de pe „Olimpico” cu AS Roma și au profitat astfel de semieșecul înregistrat de Inter în această ultimă rundă a turului pe teren propriu cu Atalanta, scor 1-1, devansându-i pe „nerazzuri” în clasament.

Juve a început tare duelul de pe „Olimpico” și după numai 10 minute avea avantaj de două goluri pe tabela de marcaj prin reușitele lui Demiral (min.3) și a lui Cristiano Ronaldo, starul lusitan fructificând în minutul 10 un penalty scos de Dybala. „Giallorossii” au revenit în joc în al doilea mitan prin Dzeko. Acesta a trimis în bară, faza a continuat Alex Sandro a făcut henț, penalty-ul fiind acordat după consultarea sistemului VAR. Cel care și-a asumat răspunderea executării loviturii de la 11 metri a fost  Perotti care a punctat fără nicio emoție reducând din handicap (min. 68).

Până la final Roma a mai avut câteva ocazii bune de a marca însă Szczesny a intervenit salvator.

Grație acestui success de pe „Olimpico”, Juventus a acumulat 48 de puncte, cu două mai mult decât Inter care a încheiat turul pe locul 2. Pe locul 3, se clasează Lazio Roma, formație care a acumulat 45 de puncte.

În ultimul meci al turului acestei ediții din Serie A, astăzi de la ora 21:45, Parma va primi pe teren propriu vizita celor de la Lecce.