Campioana pierde fotoliul de lider în Moldova!

Publicat: 09/12/2019 | 08:47

FC Botoșani a învins campioana României, CFR Cluj, într-un meci contând pentru etapa a XX-a a Ligii 1.

Echipa pregătită de Marius Croitoru s-a impus mai clar decât o arată scorul, 2-1 (1-1) în fața campioanei României.

Dan Petrescu s-a ținut de cuvânt și așa cum a anunțat la conferința de presă premergătoare duelului de pe „Municipal” a deplasat a Botoșani garniture a doua, vedetele campioanei rămânând acasă pentru a fi la 100% la duelul de joi din Europa League cu Celtic Glasgow.

Elevii lui Marius Croitoru au profitat din plin de cadoul „Bursucului” și au controlat „da capo al fine” duelul, reușind să se impună cu scorul de 2-1.

Moldovenii au început în forță jocul și au reușit să deschidă scorul prin Stefan Askovski în minutul 13. Bucuria gazdelor a fost însă de puțină durată, Pereira restabilind egalitatea după numai opt minute de joc, reușita sa stabilind și scorul primului mitan.

Moldovenii au controlat cu autoritate al doilea mitaan iar lovitura de gtație a fost dată de Mihai Roman în minutul 71, liderul din vestiarul grupării locale scriind istoria meciului cu un gol de generic, marcând cu capul din plonjon. Eșecul campioanei din Moldova coroborat cu victoria pe care Astra Giurgiu l-a obținut pe teren proopriu cu Universitatea Craiova, scor 1-0, a făcut ca cele două formații să facă rocada în clasament, Astra Giurgiu devenind noul lider al Ligii 1.

Runda a XX-a a Ligii 1 programează astăzi ultimele două partide. De la ora 18:00, Sepsi se va duela pe teren propriu cu Academica Clinceni în timp ce de la ora 20:30 pe tadionul „Anghel Iordănescu”, FC Voluntari va lupta cu Viitorul Constanța.