Campion mondial la skanderbeg, mort împreună cu tatăl său, în accident de maşină. Anatoli Puşcar avea doar 33 de ani

Publicat: 16/11/2018 | 13:01

Anatoli Puşcar, maestru emerit al sportului din Ucraina, multiplu campion mondial şi european la skanderbeg, a murit într-un accident rutier produs în regiunea Rivne.

Alături de Anatoli Puşcar în maşină se mai afla şi tatăl său, care, de asemenea, şi-a pierdut viaţa. Cei doi se aflau într-un Citroen condus de un tânăr de 26 de ani, care a scăpat maşina de sub control şi a pătruns pe contrasens, unde s-a izbit violent de un camion condus de un bărbat de 30 de ani, din Cernăuţi.

Anatoli Puşcar s-a născut pe 6 august 1985 în oraşul Ternopil, din Ucraina, iar la vârsta de 11 ani, după ce a văzut filmul Commando, cu Arnold Schwartzenegger, s-a decis să devină sportiv. Au urmat victorii la mai multe competiţii de haltere, dar consacrarea a cunoscut-o la skanderbeg, sport în care a fost de 15 ori campion mondial, de 16 ori campion european şi de şapte ori a cucerit Cupa Mondială, anunță romaniatv.net.

În total, Puşcar a câştigat aproape 200 de medalii, la concursuri din peste 30 de ţări.