Capitanul i-a tradat

Publicat: 23/10/2008 | 00:00

TENTATIVA. Culio a incercat sa redreseze situatia, sprijinindu-se chiar de adversarul sau Diarra. Degeaba! Cadu a intervenit aiurea la o minge care s-ar fi dus in bratele lui Stancioiu si CFR Cluj a pierdut la Bordeaux Ardelenii nu au jucat stralucit, ba chiar au dat senzatia ca nu au deloc prospetime. S-au aparat insa grupat si au inlaturat, in mare masura, pericolul din fata portii lor. A venit gafa din minutul 54, care a decis soarta partidei. Altfel, francezii nu ar fi invins niciodata. Cristian Blanuta La ciupeala s-a dus CFR Cluj la Bordeaux, unde si-a propus sa nu ia gol. Asa ca oamenii lui Maurizzio au avut mare grija de Stancioiu, pe care au incercat sa-l protejeze cat au putut. Si chiar au reusit sa-l scoata basma curata in prima repriza. Nici francezii nu au rupt gura targului, desi au avut ceva ganduri ofensive, in comparatie cu adversarii lor din Ardeal. 0-0 la pauza. E OK. Echilibru la reluare. Pericolul Gourcuff pare anihilat. Nu-i iese de nicio culoare trasorul de la Constanta, pe care-l incearca din rasputeri. Norocul e de partea lui, insa. Centreaza acolo unde nici unul dintre colegii lui nu este, dar Cadu se intinde nein-spirat si deviaza in poarta unui Stancioiu uluit. Acelasi capitan al clujenilor este aproape de a si-o baga pentru a doua oara in poarta, dar soarta nu putea fi chiar atat de cruda cu el. In gheata lui Kone a stat remiza, dar atacantul a sutat, surprinzator, aiurea.

Primul esec marca Trombetta

Maurizzio Trombetta a suferit prima infrangere in cele noua meciuri disputate pe banca formatiei CFR Cluj. Pana la partida cu Bordeaux, scor 0-1, italianul nu pierduse cu adversari dificili precum AS Roma, Chelsea, Steaua si Dinamo. (G.E.) „Nu era o minge dificila. La acest nivel, cand faci o asemenea greseala, ai pierdut” Maurizzo Trombetta, antrenor CFR Cluj