Careu de ași de vis în Cupa României!

Publicat: 01/03/2019 | 10:51
Universitatea a întregit careul de ași din Cupa României urmând a se lupta pentru trofeu cu Viitorul Constanța, Astra giurgiu și CFR Cluj.

În mocirla din Harghita de pe terenul singurei echipe de liga a III-a prezentă în această fază a competiției, oltenii și-au confirmat statutul de favoriți și s-au calificat în semifinalele Cupei României, după ce s-a impus, scor 3-0 (1-0), în disputa cu Csikszereda Miercurea Ciuc, din cadrul sferturilor de finală.

Duelul de la Miercurea Ciuc de pe terenul singurei echipe de Liga a III-a calificată în sferturi, ciucanii eliminând în optimi Dinamo, a fost la discreția elevilor lui Devis mangia, care și-au assigurat victoria la scor de neoprezentare fără să forțeze și chiar menaajându-se în multe momente ale jocului de frica vreunei accidentări. Oltenuu au deschis scorul prin Dimitrov în minutul 27, care a reluat de la șapte metri, o minge venită de pe stânga, de la Bancu, după ce Fortes și Drăghici au luftat în centrul careului. Bărbuț a dus scorul la 2-0 după ce l-a învins de Bordaș din două încercări în minutul 79 după care în pprimul minut de prelungiri al partidei, Elvir Koljic,a  îndeplinit o simplă formalitate de la patru metri, după o cursă și o pasă decisivă a lui Cicâldău stabilind scorul final, 3-0.

De remarcat ar fi că toate echipele considerate oaspete în sferturi s-au impus în timp regulamentar și s-au calificat în semifinalele acestei ediții a Cupei României.