Caroline Wozniacki, prea tare pentru Monica Niculescu!

Publicat: 24/03/2019 | 09:18
Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 138 WTA, a părăsit turneul de la Miami Open după ce a fost învinsă de Caroline Wozniacki în turul al treilea.

Numărul 13 WTA, a obținut cea de-a zecea victorie în duelurile cu compatrioata noastră, scor 6-4, 7-6 (4), la capătul unui meci care a durat  două ore și 10 minute.  Wozniacki a încpeut mult mai bine duelul cu Niculescu și a condus cu 5-2 în primul set. Deși sportiva noastră a avut șansa egalării la cinci, Wozniacki s-a impus în cele din urmă cu 6-4 adjudecându-și primul set.

În actul secund, Wozniacki a început la fel de bine și a condus c 2-0. Compatrioata noastră a reușit să egaleze și să ducă setul în decisiv. Aici Wozniacki a făcut legea. Adversara sportivei noastre a condus la un moment dat cu 6-0 și și-a adjudecat stie-breack-ul la patru, câștigând astfel duelul cu scorul de 6-4 și 7-6. Acesta a fost cea de-a zecea victorie din tot atâtea posibile obținută de Wozniacki în duelurile cu Monica Niculescu, compatrioata noastră având doar un singur set câștigat în fața sportivei aflate pe locul 13 WTA.

După ce Irina Begu, Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu au fost eliminate rând pe rând de la Miami Open, singura sportivă din România rămasă în competiție este Simona Halep.

Numărul 3 WTA  se va duelala Miami în turul trei astăzi de la ora 20:00 într-un meci transmis de Digi Sport cu slovena Polona Hercog, sportivă ce se află pe locul locul 93 WTA.

„Știu că Hercog are o lovitură puternică de forehand și servește bine. Va trebui să-mi ajustez poziția din teren și vom vedea ce va fi. Sunt încrezătoare”, a declarat Simona Halep.