Carvalhal vine cu noroc şi scapă Swensea de lanternă!

Publicat: 31/12/2017 | 07:00

Conduşi cu 1-0 pe tabelă după golul marcat în minutul 11 de Carrillo, elevii lui Carlos Carvalhal au reuşit să întoarcă miraculos rezultatul pe finalul meciului, Ayew (min.86) şi Narsingh (min.90), semnând o nesperată victorie a oaspeţilor la debutul pe banca tehnică a echipei a lui Carlos Carvalhal.  În vârstă de 52 de ani, acesta a semnat un contract valabil până la finalul sezonului, cu posibilitate de prelungire. Înainte de a prelua Swensea, portughezul a condus desstinele echipei de liga a doua Sheffield Wednesday, reziliindu-şi contractul cu aceasta pe 24 decembrie. În carieră, Carvalhal s-a remarcat în special în ţara sa natală unde a pregătit mai multe echipe între care Sporting Lisabona şi Vitoria Setubal. Portughezul are la activ şi două experienţe în Turcia, unde a pregătit pe Beşiktaş şi pe Istanbul Başakşehir.

La Swensea, portughezul i-a luat locul lui Paul Clement, tehnician la care conducerea clubului a renunţat din cauza rezultatelor slabe.

Victoria cu 2-1 obţinută pe terenul lui Watford a fost a doua pentru Swensea în acest sezon în Premier League.

Într-un alt meci din cadrul rundei a XXI-a din Premier League, Newcastle a fost ţinută în şah de Brighton, acelaşi rezultat întregistrându-se şi în partida dintre Huddersfield şi Burnley.