Celtic ţinută în şah de Rangers în derby-ul Scoţiei!

Publicat: 31/12/2017 | 07:00

Liderul din Scoţia, Celtic, a avut prima mare ocazie în prelungirile primei reprize însă Scott Sinclair a trimis pe lângă din poziţie ideală, astfel că tabela  după primele 45 de minute a rămas neschimbată, 0-0.

Replica oaspeţilor a venit la trei minute după reluarea jocului prin Jason Holt însă acesta nu a reuşit să îl învingă pe Craig Gordon în minutul 48.

Portarul lui Celtic a reuşit o intervenţie miraculoasă în minutul 68 opunându-se unei reluări din apropierea porţii a lui Morelos. În ciuda ocaziilor de ambele părţi consemnate până la final, partida s-a terminat nedecis, scor 0-0.

După acest rezultat, Celtic rămâne pe primul loc cu 51 de puncte, cu opt mai multe decât Aberdeen, formaţie aflată pe locul secund, în timp ce Rangers ocupă locul 3 cu 40 de puncte.

Iată echipele în Celtic- Rangers, scor 0-0

Celtic: Gordon- Lustig, Boyata, Ajer, Tierney- Brown- McGregor, Armstrong- Forrest, Dembele (min. 61 Griffiths), Sinclair (min. 72 Ntcham).

Rangers: Foderingham – Tavernier, Alves (min. 18 Bates) Wilson, John – McCrorie – Candeias, Holt, Kranjcar (min. 80 Pena) Windass – Morelos (min. 89 Herrera).