„Cetățenii” au făcut spectacol la Lisabona!

Publicat: 16/02/2022 | 08:38

Manchester City a spulberat Sporting la Lisabona în manșa tur a optimilor de finală din cadrul Champions League. „Cetățenii” s-au impus cu un neverosimil 5-0 (4-0) și își pot face deja planurile pentru faza sferturilor de finală, returul de pe „Etihad” urmând a fi doar de palmares.

Echipa pregătită de Pep Guardiola i-a pus la respect pe lusitani încă din starul partidei, desprinzându-se până în minutul 20 la două goluri pe tabela de marcaj, avantaj pe care „cetăețenii” aveau să și-l dubleze până la pauză, cele patru goluri fiind marcate de Riyad Mahrez (min.7), Bernardo Silva (min.17, 44) și Phil Foden (min.32). De evidențiat ar fi că prin cele patru reușite din primul mitan, Manchester City a devenit prima echipă care marchează patru goluri în prima repriză a unui meci din faza eliminatorie în istoria competiţiei.

În actul secund, City nu a mai forțat deloc, preferând un joc de posesei, tabela fiind închisă în minutul 58 de Raheem Sterling. În celălalt meci disputat aseară PSG s-a impus pe „Parc des Princes” în fața celor de la Real Madrid, cu 1-0, printr-un gol marcat de Kylian Mbappe în minutul 90+4. De notat ar fi că Lionel Messi a ratat un penalty în minutul 62, execuția sa fiind apărată de Thibault Courtois.

Astăzi în manșa tur a optimilor Champions League sunt programate partidele Salzburg – Bayern și Inter – Liverpool. Variantele de profit de la cele două dueluri programate de la ora 22:00 sunt AICI.