Cetăţenii merg ceas în Champions League!

Publicat: 18/10/2017 | 07:00

În acest meci, italienii au beneficiat de două lovituri de la 11 metri, însă una dintre ele a fost irosită.

Echipa lui Pep Guardiola a început în forţă meciul, iar Sterling a deschis scorul după numai nouă minute de joc, după ce mingea reluată de Kyle Walker a fost blocată de Koulibaly. „Cetăţenii” au punctat din nou pe tabela de marcaj după numai patru minute de la deschiderea scorului, Gabriel Jesus reluând din apropierea porţii centrarea lui De Bruyne.

Acesta a fost aproape de a-şi trece numele pe lista marcatorilor, dar şutul său a lovit transversala. De asemenea, Jesus a avut şansa de a realiza dubla însă mingea trimisă de el a fost oprită în apropierea liniei porţii de italieni. Aceştia au avut şansa să reducă din handicap în minutul 37 la un penalty dictat de arbitru după un fault a lui Walker asupra lui  Albiol, însă Mertens a irosit această şansă, şutul său fiind apărat de Ederson.

Napoli nu a mai ratat de la punctul cu var în minutul 72 după un nou penatly dictat de acesstă dată în urma unui fault în suprafaţa de pedeapsă a lui Fernandinho asupra lui Ghoulam. Cel care şi-a asumat responsabilitatea executării loviturii de la 11 metri a fost Diawara, acesta reuşind să înscrie, golul său stabilind şi scorul final al confruntării, 2-1.

În urma victoriei City este lider cu maxim de puncte în timp ce Napoli rămâne pe locul al treilea cu 3 puncte la 3 puncte de Şahtior, ucrainienii impunându-se în această rundă în Olanda pe terenul lui Feyenoord cu 2-1.

Iată echipele în Manchester City- Napoli, scor 2-1

Manchester City: Ederson- Walker, Stones, Otamendi, Delph- De Bruyne, Fernandinho, Silva (min. 76 Gundogan)- Sterling (min. 70 Silva), Jesus (min. 87 Danilo), Sane.

Napoli: Reina- Hysaj (min. 70 Maggio), Albiol, Koulibaly, Ghoulam- Zielinski, Diawara, Hamsik (min. 78 Ouna)- Callejon, Mertens, Insigne (min. 56 Allan)