CFR Cluj, blocată în Moldova de Poli Iași: „Nu ne așteptam la înfrângere!”

Publicat: 29/10/2019 | 11:13

Campioana en-titre și totodată liderul la zi al Ligii 1, CFR Cluj, a ratat șansa de a se distanța în clasament. Ardelenii nu au profitat de eșecul Viitorului la București cu Dinamo dar nici de semieșecul Craiovei la Clinceni și a cedat duelul de la Botoșani cu Poli Iași, scor 2-1, ratând astfel șansa de a se distanța în clasament.

La finalul partidei, Mihai Teja, antrenorul moldovenilor, a declarat că victoria este cu atât mai importantă cu cât a fost obținută în fața celei mai bune echipe din Liga 1, Iașul urcând cu cele trei puncte câștigate pe loc de play-off.

„O victorie frumoasă, îi felicit pe băieţi şi mă bucură că prima victorie după atâtea etape vine chiar împotriva liderului, împotriva singurei echipe care ne reprezintă în Europa şi a fost e important pentru noi. Băieţii au avut ambiţie şi dorinţă. Într-adevăr, am avut rezultate foarte bune la echipele la care am fost împotriva CFR-ului, dar nu este o reţetă. Astăzi am întâlnit poate şi CFR Cluj un pic obosită, dar e meritul băieţilor şi suntem bucuroşi. Atât”, a declarat Mihai Teja după joc.

De partea cealaltă, Dan Petrescu, antrenorul principal al campioanei a declarat că nu se aștepta la un eșec în acest meci mai ales că elevii săi au început duelul în forță și au condus pe tabela de marcaj cu 1-0 prin reușita lui Costache din minutul 10.

Nu ne așteptam să avem din nou o înfrângere, după meciul din Europa League. Începusem destul de bine, după care Iașiul a revenit în joc. Au avut și ei ceva ocazii, după care, pe final de repriză, puteam să facem și noi 2-0. Chiar la ultima fază, au marcat un gol, iar moralul jucătorilor la pauză era jos, i-am văzut pe toți cu capul în pământ. Am încercat să le ridic moralul, să vorbesc cu ei. E normal să nu jucăm perfect, nu avem ritm. La singura lor ocazie din repriza a doua, acel șut din unghi, au marcat. Apoi, nu am mai revenit. Am făcut și schimbări ofensive, am încercat, dar s-au apărat foarte bine și sunt trei puncte uriașe pierdute de noi”, a declarat Dan Petrescu.

După 14 runde, CFR Cluj se află pe primul loc în Liga 1 cu 27 de puncte îîn timp ce Poli Iași a urcat pe locul 6 cu 21 de puncte.