CFR Cluj câștigă la Giurgiu și mai face un pas spre titlul de campioană în Liga I!

Publicat: 14/05/2018 | 10:00
CFR Cluj a câştigat cu 2-0 meciul cu Astra şi astăzi poate devein noua campioană a României în cazul în care CSU Craiova câștigă meciul cu FCSB.

CFR Cluj a început foarte bine meciul de la Giurgiu, iar Ţucudean a deschis scorul încă din minutul 12. Radunovicia făcut o greşeală uriaşă, iar ardelenii nu au refuzat cadoul, deschizând scorul. Tehnicianul Astrei, Gigi  Mulţescu nu a tolerat greșeala impardonabilă a elevului său și l-a scos de pe teren, certându-l în momentul schimbării.

De altfel, la finalul partidei Radunovici a fost băgat în ședință de patronul Ion Neculaie, acesta dorind să afle ce s-a întâmplat la faza a care ardelenii au deschis scorul.

În minutul 32, Omrani a dus scorul la 2-0, după o nouă bâlbâială a gazdelor. Până la finalul partidei, CFR Cluj a reușit să conserve rezultatul de pe tabela de marcaj, câștigând meciul și distanțându-se la patru puncte de FCSB.

De partea cealaltă Astra a rămas pe locul 5 și mai are șanse mici de a prinde un loc de Europa League.

În ultima etapă, CFR Cluj va juca pe teren propriu cu Viitorul, în timp ce FCSB va juca e „Național Arena” cu Astra Giurgiu.

ASTRA – CFR CLUJ 0-2

-au marcat: Ţucudean (min.12), Omrani (min.32)

Astra Giurgiu: Iliev – Butean, Bejan, Polczak, Erico, Radunovici – Seto, Mrzljak – Matei, Abang, Stan

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Bordeianu, Hoban, Culio – Deac, Ţucudean – Omrani