CFR Cluj este noua campioană a României! Al patrulea titlu din istorie pentru clubul din Gruia

Publicat: 20/05/2018 | 22:44

CFR Cluj este noua campioană a României! Formația antrenată de Dan Petrescu a învins, scor 1-0, pe Viitorul, și a cucerit al patrulea titlu din istorie. Unicul gol al partidei a fost marcat de Damjan Djokovic, în minutul 43. Mijlocașul a înscris cu o superbă lovitură de cap, după o centrare excelentă a lui Ciprian Deac.

FCSB s-a impus, la rândul ei, scor 1-0, în meciul cu Astra, însă nu a fost suficient. Trupa lui Nicolae Dică a rămas la un singur punct în spatele CFR-ului. Roș-albaștrii au punctat prin Harlem Gnohere, în minutul 40. Atacantul francez a înscris în poarta goală după o centrare perfectă a lui Ovidiu Popescu.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora – Bordeainu, Hoban, Culio – Deac – Omrani, Țucudean

Rezerve: Vâtcă, Luchin, L. Rus, Djokovici, Costache, Al. Ioniță II, Mailat

Antrenor: Dan Petrescu

Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ghiță, Hodorogea, De Nooijer – Vînă, Cicâldău, Băluță, Cr. Ganea –  I. Hagi – Voduț

Rezerve: Buzbuchi, Mățan, Căpușă, D. Dumitrescu, Ciobanu, Mailson Lima, Gavra

Antrenor: Gheorghe Hagi

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălașa, Planici, Momcilovici – Nedelcu, Ov. Popescu – Teixeira, Budescu, Fl. Coman –  Gnohere

Rezerve: A. Vlad, Larie, L. Filip, Găman, Cr. Tănase, Man

Antrenor: Nicolae Dică

Astra: Iliev – Al. Stan, Erico, Polczak, Radunovici – Takayuki, Mrzljak – Balaure, Fl. Matei, Abang – Vera