CFR Cluj revine în fotoliul de lider al Ligii 1!

Publicat: 17/12/2019 | 08:20

CFR Cluj a revenit pe primul loc în Liga I după victoria clară obținută în „Gruia”, scor 2-0 (1-0) în fața formației Astra Giurgiu într-un meci contând pentru rund a XXI-a a sezonului regular.

Fundașul central Andrei Burcă a deschis scorul pentru campioana en-titre a României în minutul 23, rezultatul final fiind stabilit de autogolul portarului bulgar Gheorghi Kitanov în minutul 84, acesta scăpând mingea în poartă la centrarea lui Culio. Cu un minut înainte, vedeta giurgiuvnilor, Constantin Budescu a fost eliminate după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben.

Duelul din „Gruia” a fost ultimul jucat în fața fanilor ardeleni de mijlocaşul argentinian Juan Emmanuel Culio. În semn de apreciere pentru tot ce a făcut pentru CFR Cluj, „Bursucul” i-a oferit banderola de căpitan la acest meci.

Cu acest rezultat, CFR rămâne neînvinsă pe teren propriu în acest campionat. De partea cealaltă, Astra era neînvinsă de nouă etape şi venea după opt victorii consecutive în campionat.

Cu 40 de puncte, CFR Cluj este favorită să termine anul pe primul loc în România. Runda viitoare, ultima care s eva disputa în Liga 1 în acest an, CFR Cluj va evolua în deplasare pe terenul „lanternei” FC Voluntari în timp ce Astra Giurgiu va primi pe teren propriu vizita formației Academica Clinceni. În clasament, după victoia din „Gruia” CFR Cluj are 41 de puncte, cu unul mai mult ddecât Astra Giurgiu.