CFR ia viteză spre un nou titlu de campioană în Liga 1!

Publicat: 03/02/2020 | 07:09

CFR Cluj a debutat cu dreptul în noul an fotbalistic în Liga 1. Echipa pregătită de Dan Petrescu s-a impus la limită, scor 1-0 (0-0) în fața rivalei la titlu, FCSB, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a sezonului regular, prima programată în Liga 1 în 2020.

Biletul Zilei » Ieri a fost „verde” » Astăzi pariem „safe” pentru un nou profit!

Soarta derby-ului din „Gruia” a fost decisă în minutul 79, de reușita lui Paulo Vinicius, acesta punctând cu un şut din marginea careului, după o lovitură liberă obţinută de Ciprian Deac. „Decarul” campioanei a profitat de o neînțelegere între Nedelcu și Planic și a fost oprit în drumul spre poartă de către sârb la marginea careului de 16 metri, centralul Istvan Kovacs luând decizia de a-l elimina pe apărătorul vicecampioanei.

De notat ar fi că în cele 90 de minute de joc, fotbaliștii lui Bogdan Argeș Vintilă au reușit contraperformnața de a nu trimite nici măcar o singură dată balonul pe spațiul porții campioanei.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a acumulat 47 de puncte în clasament, echipa „Bursucului” rămânând neînvinsă pe teren propriu în acest sezon. Pentru bucureșteni aceasta a fost prima înfrângere în deplasare după șapte victorii consecutive în Liga 1 pe teren advers. „Roș-albaștrii” sunt la distanță de opt lungimi față de lider însă la mijlocul acestei săptămâni pot reduce ecartul la cinci puncte în cazul în care se impun în restanța din cadrul rundei a XVIII-a din deplasare cu FC Voluntari.