Chelsea câștigă spectaculos derby-ul londonez cu Arsenal!

Publicat: 19/08/2018 | 09:04
Spectacol total în derby-ul londonez dintre Chelsea și Arsenal în etapa a II-a din Premier League.

Chelsea s-a impus cu 3-2 (2-2) la capătul unui meci electrizant. Trupa lui Maurizio Sarri a condus cu 2-0 în primele 20 de minute, prin golurile marcate de Pedro și Morata, iar cei mai optimiști fani nu-și puneau decât problema diferenței de scor cu care favoriți vor câștiga. Pe fondul relaxării gazdelor, Arsenal Londra a reușit să reintre în joc până la pauză prin golurile marcate de Iwobi şi Mkhitaryan, 2-2 fiind și scorul cu care cele două echipe aveau să intre la cabine.

Repriza a doua a fost la fel de spectaculoasă, jucându-se de multe ori pe contre. Câștig de cauză a avut formaţia de pe Stamford Bridge care avea să câştige pe final după un gol marcat de Marcos Alonso. S-a terminat 3-2, iar Chelsea are doouă victorii din tot atâtea posibile în acest start de sezon în Premier League. De partea cealaltă, amprenta lui Unai Emery asupra jocului lui Arsenal se lasă așteptată, „tunarii” bifând cea de-a doua înfrângere consecutivă după cea din prima rundă de pe teren propriu cu Manchester City, scor 2-0.

Astzi în runda a II-a din Premier League sunt programate trei partide. Manchester City va primi pe teren propriu vizita celor de la Huddersfield de la ora 15:30 în timp ce de la ora 18:00 formația lui Mourinho va încerca să obțină toate cele trei puncte pe terenul lui Brighton.