Chelsea încheie în forţă 2017!

Publicat: 31/12/2017 | 07:00

Partida de pe „Stamford Bridge” a fost una fără istoric, fiind la discreţia londonezilor. În minutul 9, fotbaliştii lui Conte aveau deja avantaj de douăgoluri pe tabela de marcaj graţie golurilor marcate de Rudiger (min.3) şi Drinkwater (min.9). Până la pauză Chelsea a mai punctat o dată prin Pedro în minutul 23, astfel că la cabine londonezii au intrat cu un avantaj confortabil de 3-0 pe tabela de marcaj.

Cu toate că aveau victoria asigurată, elevii lui Antonio Conte nu au luat piciorul depe pedala de accdeleraţie şi au mai punctat de două ori în poarta lui Butland prin Willian (min. 73-pen.) şi Zappacosta (min. 88). Victoria lui Chelsea, coroborată cu semieşecul neaşteptat al celor de la United, care au înregistrat a doua remiză consecutivă în campionat pe „Old Traford” au propulsat Chelsea pe locul 2 în Premier League, londonezii având 45 de puncte, cu 13 mai puţin decât City care are însă şi un meci mai puţin disputat.

Victoria cu 5-0 obţinută contra celor de la Stoke City a fost a 14-a înregistrată de Chelsea în acest sezon, formaţia lui Conte având trei remize şi patru înfrângeri în cele 21 de partide susţinute în acest sezon în Premier League.