Chelsea s-a calificat în primăvara Champions League!

Publicat: 23/11/2017 | 09:00

Cu avantaj de un gol pe tabela de marcaj din minutul 19 şi în superioritate numerică din acelaşi minut după ce Sadygov a fost eliminat ca urmare a penalty-ului provocat pe care Hazard l-a executat deschizând scorul, Chelsea s-a distrat în Azerbaidjan. Fără să forţeze, londonezii s-au desprins până la pauză la 2-0 prin reuşita lui Willian (min. 36), acesta având să realizeze dubla în minutul 85. Înainte de golul de 4-0 al lui Willian pentru londonezi a marcat şi Fabregas în minutul 73 din penalty.

În cel de-al doilea meci al grupei, Atletico a tranşat în favoarea sa derby-ul de la Madrid cu AS Roma, scor 2-0,reintrând în lupta pentru primăvara Champions League. După o primă repriză echilibrată, jucătorii lui Diego Simeone au făcut diferenţa în al doilea mitan, Griezmann fiind decisiv pentru Atletico cu o super-execuţie din care a deschis scorul ăîn minutul 69 şi un assist la golul lui Gameiro din minutul 85.

Iată echipele în Altetico Madrid- AS Roma, scor 2-0

Atletico: Oblak- Thomas, Gimenez, Lucas, Filipe Luis- Niguez, Fernandez (min. 58 Correa), Koke (min.63 Gabi), Carrasco (min. 67 Gameiro)- Torres, Griezmann.

AS Roma: Alisson- Peres, Manolas, Fazio, Kolarov- Pellegrini (min. 62 Strootman), Gonalons (min. 78 El Shaarawy), Nainggolan- Gerson (min. 70 Defrel), Dzeko, Perotti.

Iată echipele în Qarabag- Chelsea, scor 0-4

Qarabag: Sehic- Medvedev, Sadygov, Rzezniczak, Agolli- Guerreier (min. 81 Yunuszade), Richard, Garayev, Madatov (min. 46 Diniyev)- Michel- Ndlovu (min. 87 Quintana).

Chelsea: Courtois- Azpilicueta, Luiz, Rudiger- Zappacosta, Fabregas, Kante (min. 75 Drinkwater), William, Alonso (min. 58 Cahill)- Pedro, Hazard (min. 65 Morata).