Chelsea, umilită de Roma pe Olimpico!

Publicat: 01/11/2017 | 11:20

Partida cu londonezii pregătiţi de italianul Antonio Conte a încpeut practic de la 1-0 pentru Roma.

El Shaarawy a deschis scorul în minutul 1, printr-un şut senzaţional, reluând din prima cu exteriorul fără nicio şansă pentru Courtois. Până la pauză, „giallorossii” s-au desprins, acelaşi El Shaarawy plasând perfect balonul în minutul 36 pe lângă Courtois după o lansare în adâncime de toată frumuseţea a lui Nainggolanlan.

Scorul final al confruntării care i-a redus la tăcere pe elevii lui Conte a fost marcat de Perotti în minutul 63.

În celălalt meci al grupei, Qarabag a oferit una din cele mai mari surprize ale acestei ediţii de Champions League. După ce în tur au ţinut în şah în Azerbaidjan Atletico într-un meci încheiat 0-0, azerii nu au putut fi bătuţi nici pe impunătorul stadion „Wanda Metropolitano”din Madrid. Qarabag a deschis scorul prin Michel în minutul 40, însă spaniolii au reuşit să evite înfrângerea egalând scorul în minutul 56 prin Thomas. S-a terminat 1-1 într-un meci în care centralul Aytekin a fost nevoit să acorde două cartonaşe roşii, câte unul de ambele părţi, cei trimişi mai devreme la cabine fiind Savic (min. 88) de la gazde şi Pedro Henrique (min.59) de la oaspeţi.

După 4 etape, Roma e pe primul loc în grupa C, cu 8 puncte, Chelsea e pe 2, cu 7, Atletico pe 3 cu 3 iar Qarabag pe ultimul loc cu 2 puncte.