Chiajna umileşte revelaţia Ligii I!

Publicat: 03/12/2017 | 07:00

Iordanianul Thaer Bawab a deschis scorul în minutul 40 după o acţiune personală de toată frumuseţea în care a trecut practic printre Sebastian Chitoşca şi George Miron, învingându-l pe Alberto Cobrea cu şut la colţul lung.

Reuşita ilfovenilor a fost pe deplin meritată după aspectul jocului din primiul mitan, unul dominat copios de echipa ilfoveană.

Doar intervenţia lui Alberto Cobrea, din minutul 13 la şutul lui Bumba şi intervenţia providenţială la Cristescu au făcut ca scorul să fie de doar 1-0 după primele 45 de minute de joc.

Goalkeeperul FC Botoşani nu a mai avut Cobrea ce face la cinci minute după pauză, când Cristescu a majorat avantajul ilfovenilor. Scorul final al confruntării avea să fie stabilit de Bud. Intrat în teren în locul lui Pena în minutul 73, Bud a punctat în minuutl 88 pentru 3-0, semnând astfel cea de-a doua victorie consecutivă la scor a Chiajnei, după cea obţinută cu 5-0 la Ploieşti cu Juventus Bucureşti.

Iată echipele în Concordia Chiajna- FC Botoşani, scor 3-0

Concordia Chiajna: Bălgrădean- Grădinaru, Marr, Albu, Bucurică- Bucşa- Bumba, Cristescu (min. 89 V. Gheorghe), Deaconu, Bawab (min. 81 Babic)- Pena (min. 73 Bud).

Antrenor principal:  Ion Moldovan.

FC Botoşani: Al. Cobrea- S. Chitoşcă (min. 73 Fl. Plămadă),G. Miron, Burcă, Muşat – M.Bordeianu, R. Tincu- T. Serediuc (min. 64 Rodriguez), Ol. Moruţan, L. Buş- D. Popa (min. 46 Ciaccheri).

Antrenor principal: Costel Enache