Chindia a evitat retrogradarea și pleacă într-o nouă aventură în Liga 1!

Publicat: 13/08/2020 | 08:32

Chindia Târgovişte şi-a păstrat locul în Liga I, după ce a terminat la egalitate cu CS Mioveni, scor 1-1 (1-1), în deplasare, în manşa a doua a barajului pentru menţinerea/promovarea în primul eşalon.

Cu avantaj consistent după victoria din tur, scor 2-0, târgoviștenii au început prost returul de la Mioveni, fiind conduși după numai 7 minute de joc de „galben-verzi”,  Andrei Herghelegiu punctând pentru 1-0.

Chindia nu a acuzat însă șocul și a revenit în meci pe finalul primului mitan restabilind egalitatea în prelungiri prin Josip Ivancic (min. 45+1), acesta punctând după o centrare a lui Blaise Yameogo. În partea a doua a confruntării nu s-a mai semnalat nimic notabil, târgoviștenii înghețând jocul, partida terminându-se 1-1. Cu scorul general de 3-1, Chindia a câștigtat acest baraj și și-a menținut locul în prima ligă.

Vă reamintim că echipa lui Emil Săndoi a terminat ultima în play-out-ul Ligii 1 ediția 2019-2020 dar a profitat de schimbarea sistemului competițional, prima ligă urmând a trece la un sistem cu 16 echipe din acest sezon, prinzând astfel barajul pentru menținerea/promovarea în prima ligă. De partea cealaltă CS Mioveni se poate considera pe bună dreptate marea perdantă a Ligii secunde. Echipa lui Claudiu Niculescu a fost la doar o repriză de promovarea directă în Liga 1 cedând în ultima etapă a play-off-ului de promovare cu Petrolul, scor 2-1 după ce a condus la pauză cu 1-0. De eșecul Mioveniului au profitat UTA Arad și FC Argeș care au promovat direct în prima ligă.

La startul noului sezon al Ligii 1 se vor alinia echipele CFR Cluj, Universitatea Craiova, Astra Giurgiu, FC Botoșani, FCSB, Gaz Metan Mediaș, Viitorul Constanța, FC Hermannstadt, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Academica Clinceni, FC Voluntari, Poli Iași și Dinamo București, formații care s-au clasat în această ordine pe locurile 1-13 ale sezonului 2019-2020, UTA și FC Argeș, echipe care s-au clasat pe primele două locuri ale play-off-ului de promovare a Ligii secunde, și Chindia Târgoviște, formație care a câștigat cu scorul general de 3-1 barajul pentru menținerea/promovarea în Liga 1 cu CS Mioveni.