Ciprian Tătărușanu erou la Lyon » Golakeeperul naționalei duce Olympique în finala Cupei Ligii Franței!

Publicat: 22/01/2020 | 09:10

Ciprian Tătărușanu a profitat din plin de șansa pe care Rudi Garcia i-a acordat-o îîn semifinal Cupei Ligii Franței pe care Lyon a disputat-o pe teren propriu cu Lille.

Biletul Zilei » Pariem inteligent pentru profit!

Titularizat după mult timp între buturile lui Lyon, goalkeeperul naționalei a fost decisiv în acest duel, contribuind decisiv la calificarea lui Olyimpique în finala ediției 2019-2020 a Cupei Ligii Franței.

Lille a început mai bine meciul de pe „Parc Olympique Lyonnais” și a deschis scorul după numai 13 minute prin Sanches. Bucuria oaspeților nu avea să dureze decât patru minute, Dembele restabilind egalitatea, reușita sa din penalty având să stabileacă și rezultatul primului mitan. Lyon a preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 85 prin Aouar însă Lille a reușit să împingă meciul la penalty-uri după ce Remy a restabilit egalitatea tot de la punctual cu var în ultimul minut al prelungirilor.

La loteria penalty-urilor, Ciprian Tătărușanu a fost decisiv pentru Lyon, apărând chiar primul penalty, executat de Bamba. Lyonezii s-au impus cu 4-3, după ce Sanches a ratat și el ținta, calificându-se astfel în finala Cupei Ligii.

Prestația românului l-ar putea determina pe Rudi Garcia să meargă pe mâna lui și în campionat, unde Tătărușanu a ajuns rezervă de lux, internaționalul român plângânbdu-se la ultima conferință de presă de statutul său.

„Cel mai greu pentru mine este să stau tot timpul pe banca de rezerve. Mă doare spatele din ce în ce mai tare din cauza asta. Antrenorul decide cine joacă titular. Eu mă antrenez în fiecare zi pentru a-l convinge că merit mai mult. Sunt un jucător mai experimentat, ştiu ce am de făcut. Nu intenţionez să plec, perioada de mercato din iarnă e cam scurtă”, a afirmat Ciprian Tătăruşanu.

În ultimul act, Lyon are șanse mari să lupte pentru trofeu cu PSG, campioana urmând a se duela în această seară în deplasare cu Reims.